Autoškola nie je strašiak

Všetci ho chceme a navyše dobre vieme, že ho budeme v živote potrebovať. Vodičský preukaz nám uľahčuje osobný život, pomáha v práci a otvára bránu do dospelého života. Jeho získaniu predchádza čas strávený na teoretickej výučbe v autoškole, nácvik základných zručností na trenažéri a hodiny za volantom na cvičných jazdách. Pre niekoho malina, pre iného strach, úzkosť a nervozita. Dokážem vôbec šoférovať v meste plnom áut? Čo ak spanikárim alebo poruším dopravný predpis? Na všetky takéto situácie Vás pripraví vodičský kurz, ktorý absolvujete pod dohľadom skúsených inštruktorov.

Dnes máme v rámci projektu v autoškolách už 85 detí. Niektoré ešte len začínajú, iných čakajú skúšky v najbližších dňoch či týždňoch. Všetky z nich však majú niečo spoločné- do autoškoly prišli ako neskúsení šoféri s neistotou, či túto dôležitú životnú skúšku vôbec zvládnu. V bratislavskej autoškole Gama máme umiestnených najviac detí. Konateľkou autoškoly je p.Bodová, ktorá nás uistila, že autoškola nie je žiaden strašiak a že poctivou prípravou sa dá určite zvládnuť bez väčšieho stresu. Navyše, autoškola je predsa na to, aby Vás naučila šoférovať t.j. ak hovoríme o procese učenia, máme právo počas neho robiť aj chyby. Ako to všetko v autoškole prebieha nám popísala p.inštruktorka z autoškoly Gama Bratislava:

Pred tým, ako nastúpite do autoškoly, je potrebné vyplniť prihlášku. Niektoré autoškoly ju majú zverejnenú na svojej webstránke, v iných je potrebné zastaviť sa po ňu osobne. Súčasťou prihlášky je aj tlačivo, ktoré si musíte dať potvrdiť svojmu všeobecnému lekárovi. Lekár potvrdí Vašu schopnosť viesť motorové vozidlo, ktoré zvyčajne stojí do 20 eur.

Po odovzdaní všetkých tlačív Vás autoškola zaradí do kurzu a začínate teoretickú prípravu. Na teórii sa naučíte všetko o pravidlách cestnej premávky, konštrukcii a údržbe vozidla, či zásadách bezpečnej jazdy. Už počas týchto prednášok získate prvé teoretické informácie o šoférovaní. Dĺžka trvania teórie je v každej autoškole individuálna, no treba počítať s tým, že hodiny absolvujete 10-15krát.

Ďalej nasleduje autotrenažér, ktorý dôverne simuluje jazdu v aute. Práve tu si nacvičíte základné zručnosti potrebné na ovládanie vozidla či rôzne rizikové situácie. Trenažér absolvujete spravidla 3x a to ešte pred tým, než reálne okúsite premávku na cestách.

Približne po jednom až dvoch mesiacoch vyrazíte so svojím inštruktorom na prvú jazdu. Výcvik v premávke sa začína na jednoduchých, rovných a menej rušných cestách. Jázd sa nemusíte vôbec báť, v krízovej situácii je Vám inštruktor vždy pripravený pomôcť. Auto je prispôsobené tak, aby aj Váš inštruktor mohol v prípade nutnosti dupnúť na brzdu. Počas výcviku a so zdokonaľovaním Vašich schopností sa postupne stupňuje aj náročnosť premávky a trasy. Ku koncu výcviku už dokážete viesť vozidlo bez pomoci a zásahov inštruktora, viete samostatne riešiť všetky križovatky a orientovať sa na kruhovom objazde. Jazdy sa navyše prelínajú s tréningom na autocvičisku, kde sa naučíte základné spôsoby parkovania, obchádzania prekážok a cúvanie.

Celý výcvik trvá približne 2-3 mesiace. Po absolvovaní predpísaných hodín teoretickej a praktickej výučby, môže byť Váš výcvik oficiálne ukončený a autoškola Vám zabezpečí termín skúšok. Pred skúškami máte možnosť preveriť si svoje vedomosti na cvičných testoch, ktoré Vám autoškola taktiež zabezpečí, či už v tlačenej alebo elektronickej podobe.

Snáď najužitočnejšou radou k úspešnému ukončeniu autoškoly zostáva zachovať pokoj, poctivo absolvovať celú prípravu a svedomito sa pripraviť na skúšku. Nemáte sa preto čoho báť, ak však máte napriek tomu strach, skúste sa porozprávať s Vašimi blízkymi, kamarátmi, či inštruktorom z autoškoly, ktorí Vám určite dodajú potrebnú odvahu.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *